My jsme vám to říkali / Syrská perspektiva války na Ukrajině
My jsme vám to říkali / Syrská perspektiva války na Ukrajině
online: saledistro.org
V tomto sborníku najdete pět textů, které „syrskou“ optikou nahlíží probíhající válku na Ukrajině, ale i selhání světového společenství a západní levice vůči syrské společnosti a demokracii obecně. Texty jsou analýzami imperialismu, mezinárodní solidarity a komplexnosti bojů
Sborník otevírá text Válka na Ukrajině: deset lekcí ze Sýrie exulantů a exulantek s revolučními zkušenostmi ze Sýrie. Skupina založila v Paříži komunitní centrum Syrská Kantýna poskytující prostor sociálním hnutím, kde se pořádají akce seskupující revolucionáře, revolucionářky a grassroots organizace z celého světa.
Druhá esej Proč je Ukrajina syrskou věcí je z pera Yassina al-Haj Saleha, syrského spisovatele, který od roku 1980 seděl šestnáct let v nejbrutálnějších věznicích režimu Hafeze Al-Assada za členství v Komunistické straně. V roce 2013 byla islámskou organizací Jaysh al-Islam unesena a pravděpodobně zabita jeho žena Samira Khalil. Hafez po 21 měsících v úkrytu, kdy po něm šla jak vláda, tak islámští extremisté, ze Sýrie utekl a nyní žije v Berlíně, publikuje knihy i články a spoluzaložil bilinguální online publikaci Aljumhuriya.
Robin Yassin-Kassab je britsko-syrský spisovatel a novinář žijící ve Skotsku. Jeho text je dalším z řady reflexí mezinárodní politky. Se svou ženou Leilou Al-shami napsali mezinárodně ceněnou knihu Burning Country: Syrians in Revolution and War. Kassab publikuje na svém blogu Qunfuz, v Pulsemedia, nebo britském The Guradian.
Bezpečí je text od Marcelle Shehwaro, syrské feministky původně z Aleppa, které byla kvůli svým aktivitám nucena opustit. V současnosti studuje v USA na Kolumbijské univerzitě, založila syrskou neziskovou organizaci Kesh Melek Syria a publikuje blog On the edge of Syria.
Poslední a zároveň nejstarší článek Antiimperialismus idiotů napsala Leila Al-shami, spoluautorka knihy Burning Country: Syrians in Revolution and War. Al-Shami pracovala jako humanitární pracovnice v Sýrii a na Blízkém východě. Spoluzaložila Tahrir-ICN, síť spojující antiautoritáře napříč Blízkým východem, severní Afrikou a Evropou a publikuje na Leila´s blog.
2022
Salé distribuce